George Best'in Tarihe Geçen 5 Unutulmaz Sözü

Share it with your friends Like

Thanks! Share it with your friends!

Close

FutbolArena’nın #Listeler içeriğinde bu hafta efsane Britanyalı yıldız #GeorgeBest’in 5 unutulmaz sözünü ele aldık. David Beckham hakkında, Cantona hakkında ve kendisiyle ilgili unutulmaz sözler söyleyen Best’i bu videoda hatırlatmaya çalıştık…

Onun adı George Best! Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde doğan, çoğu futbolsevere göre Ada futbolunun gördüğü en büyük yeteneklerden biri o…

George Best hayatı boyunca, yetenekleri kadar renkli yaşamıyla da gündemden hiç düşmedi. Tüm ikazlara rağmen kendi bildiği gibi yaşadı.

Yaptığı açıklamalarla da sürekli ses getiren yıldız oyuncu, saha içinde olduğu kadar saha dışında da popülerdi.

İşte bu videoda… George Best’in söylediği ve hala unutulmayan 5 açıklamayı ele alacağız.

5- Beckham’a acımadı!

Manchester United, tarihi boyunca efsanevi 7 numaralara sahip olmuştu. Eric Cantona gibi George Best de zaman zaman 7 numarayı giyen yıldızlardandı. Cantona’nın ardından bu numara Beckham’a verilmişti.

Herkes Beckham’ın ne kadar büyük bir futbolcu olduğunu söylerken Best ise şu unutulmaz sözlerle genç yıldızı değerlendirmişti “Sol ayağı yok, kafa vuruşu yok, çalımı yok, top kapamıyor, fazla gol de atmıyor. Bunlar haricinde fena değil”

4- Cantona’ya saygılar

Beckham konusunda acımasız olmaktan çekinmeyen Best, Eric Cantona’ya ise büyük bir saygı gösteriyordu.

Alkol bağımlılığı herkes tarafından bilinen efsane, Cantona’ya olan hayranlığını da şu sözlerle dile getirmişti. “Eric Cantona’yla Old Trafford’da birlikte oynayabilmek için hayatımda içtiğim tüm şampanyaları feda ederdim”

Cantona da Best’e aynı şekilde büyük bir saygı besliyordu. 2005 yılında vefat eden Best’in ölümünün ardından şu sözleri söylemişti. “Cennetteki ilk antrenmanında sağ açığa geçip, sol bekteki Tanrı’nın başını döndürmüştür. Bana takımında bir yer ayırtmasını çok isterim.”

3- 50 Bin Kişi Önünde!

George Best’in futbol oynadığı yıllarda, İngiltere’nin en güçlü iki takımı Manchester United ve Liverpool’du. İki takım arasında uzun yıllardır süren rekabet en ateşli dönemlerini yaşıyordu.

Best bir Liverpool maçında attığı harika golle de Manchester United taraftarlarının kalbini çalmıştı. Yıllar sonra o gol için, şu ifadeleri kullandı… “5 kişiyi çalımlayıp Liverpool’a 40 metreden gol atmakla; bir dünya güzelini yatağa atmak arasında kalsanız, karar vermesi zor olurdu. Ben ikisini de yaptım. Hem de birini 50 bin kişi önünde!”

2- İçki ve Kadınlar

George Best’i dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu olmaktan alıkoyan, 29 yaşında Manchester United’tan ve üst düzey futboldan ayrılmak zorunda bırakan iki şey alkol ve kadınlardı.

Best sürekli dönemin ünlüleriyle birlikte oluyor, magazin basınının gündeminden düşmüyordu. Ona en çok yapılan telkin, alkolü ve seksi bırakmasıydı. O ise ne olursa olsun kendi istediği gibi yaşadı. Bir gün bu telkinleri alaya alarak “1969’da içkiyi ve kadınları bıraktım; hayatımda geçirdiğim en berbat 20 dakikaydı” demişti.

Ne yazık ki efsane, 2005 yılında, henüz 59 yaşında siroza yenik düştü ve hayata gözlerini yumdu. Best ölümünden önce “Kimse benim gibi ölmesin” diyerek adeta geçmişiyle hesaplaşıyordu.

1- Eğer çirkin olsaydı…

Son olarak en unutulmaz sözüne geldi sıra… Best, Cantona gibi bir ‘Çirkin kral’ olsaydı, seviyesi ne olurdu kimse kestiremiyor. Bazılarına göre ondan daha yetenekli futbolcu yoktu. Ona göre de bu sorunun cevabı netti. “Eğer çirkin olsaydım, Pele ve Maradona’yı kimse hatırlamazdı” demişti.

Videomuzun sonuna kadar, onun sözleriyle geldik. Bitirişi ise Best’i sevenlerin onun için söylediği bir sözle yapalım. Zira bu konuda Best kadar, onu sevenlerin de söz hakkı vardı ve şöyle demişlerdi. “Maradona is good, Pele is better, George Best!”

İzlediğiniz için teşekkürler!
► Abone olmak için linki tıklayın: http://bit.ly/FutbolArenaKanalaAboneOl

FutbolArena Sosyal Medya Hesapları▼
Bizi buradan da takip edin;

► IG: https://www.instagram.com/futbolarena/
► TW: https://twitter.com/futbolarena
► FB: https://www.facebook.com/futbolarena/
► WEB: https://www.futbolarena.com/

Comments

Write a comment

*